top of page

Stodvadsaťpäť rokov rozvíjania technickej excelentnosti v Brne

Brno 25.9.2024. Začiatky Vysokého učení technického v Brne siahajú do 19. septembra 1899, keď bola založená Cisárska a kráľovská česká vysoká škola technická v Brne, dnes Vysoké učení technické v Brne. Za viac ako sto rokov sa univerzita zo skromných začiatkov v prenajatých učebniach zmenila na medzinárodne uznávanú vzdelávaciu a výskumnú inštitúciu, s ktorej históriou sú spojené také osobnosti ako Armin Delong, Bohuslav Fuchs a Otto Wichterle. Medzi jej čestných doktorov patria Nikola Tesla, Tomáš a Jan Antonín Baťovci a prví dvaja československí prezidenti T. G. Masaryk a Edvard Beneš, ktorých meno univerzita istý čas niesla.

Areál Stavebnej fakulty Vysokého učení technického v Brne


Vysoké učení technické v Brne dnes dosahuje vynikajúce výsledky nielen v tradičných technických oblastiach, ale aj v oblastiach, ktoré sú technológiami budúcnosti, ako sú polovodičové technológie, mikroskopia, vesmírne a letecké technológie, umelá inteligencia a kybernetická bezpečnosť alebo environmentálne inžinierstvo a obehové hospodárstvo. Vďaka zastúpeniu umenia, architektúry a dizajnu môže univerzita ponúknuť most medzi technickým a umeleckým svetom a jedinečným spôsobom rozvíjať kreativitu v technickom výskume a vzdelávaní.

Na fotografii zľava: prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, dr. h. c., prof. Ing. Jan Jandora, Ph.D., prof. Ing. Miroslav Bayer, CSc., doc. Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., doc. Mgr. Tomáš Apeltauer, Ph.D., Ing. Radim Kolář, Ph.D.


Jubileum je nielen príležitosťou obzrieť sa späť do minulosti, ale aj predstaviť vízie a témy, ktoré formujú súčasné a budúce smerovanie univerzity. Jednou z najdôležitejších je význam technického vzdelávania pre rozvoj technickej excelentnosti a konkurencieschopnosti Českej republiky a Európskej únie. Je to jedna z veľkých výziev pre technické vysoké školstvo, ale aj pre krajiny, ktorých ekonomika zakladá svoj konkurenčný potenciál na priemysle, aby sa zamysleli nad tým, ako v kontexte svojho strategického rozvoja podporovať technické vzdelávanie, ktoré práve umožňuje rozvoj znalostného a inovačného potenciálu národného hospodárstva. Preto sa téma jeho podpory stala hlavným posolstvom osláv výročia univerzity. Len tak sa totiž dajú technologické vízie premeniť na skutočnosť.

Auditórium hostí

Ocenené osobnosti pri príležitosti 125. výročia Stavebnej fakulty Vysokej školy technickej v Brne


Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania pri príležitosti 125. výročia založenia Stavebnej fakulty Vysokej školy technickej v Brne ocenila tri výnimočné osobnosti Medailou profesora Štefana Kassaya.

prof. Ing. Jan Mareček, DrSc., dr. h. c., profesor, Oddelenie znalectva a oceňovania, skupina technických expertíz


Mediala profesora Štefana Kassaya osobne z rúk prezidenta Nadácie odovzdaná prof. Ing. Janovi Marečkovi, DrSc., dr. h. c., za dlhodobý vedecký prínos v oblasti systémového inžinierstva a za synergický efekt medzi strojárskym a poľnohospodárskym inžinierstvom pri výučbe a odbornej príprave súdnych znalcov.

prof. Ing. Rudolf Hela, CSc., profesor, Katedra technológie stavebných materiálov a komponentov, Vysoké učení technické v Brne


Medaila profesora Štefana Kassaya osobne z rúk prezidenta Nadácie odovzdaná prof. Ing. Rudolfovi Helovi, CSc., za synergické efekty v odboroch Fyzikálne a stavebné materiálové inžinierstvo na Stavebnej fakulte a Výrobné stroje na Fakulte strojného inžinierstva VUT v Brne, najmä pri aplikácii ultravysokopevnostných betónov pri ich výstavbe.

prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, dr. h. c., dekan, Stavebná fakulta, Vysoké učení technické v Brne


Medaila profesora Štefana Kassaya osobne z rúk prezidenta Nadácie odovzdaná prof. Ing. Rostislavovi Drochytkovi, CSc., MBA, dr. h. c., za dlhoročný prínos k rozvoju Stavebnej fakulty VUT v Brne, vedeckú, aplikačnú a pedagogickú činnosť v oblasti rozvoja stavebných materiálov.


Ocenené osobnosti svoje bezprostredné pocity po prevzatí medailí zdieľali vnímateľom webového portálu aj na kameru.






Pri príležitosti výročia sa konajú rôzne podujatia, ako odborné konferencie a semináre, diskusie o súčasných trendoch a výzvach v tejto oblasti. Výstavy a prezentácie projektov a výskumu študentov a akademických pracovníkov. Medzi zaujímavé akcie patria aj stretnutia absolventov, ktoré umožňujú nadväzovanie kontaktov a výmenu skúseností medzi bývalými a súčasnými študentmi. Tieto podujatia mapujú život univerzity od skromných začiatkov až po súčasnosť, dávajú nám priestor pre otázky a na zamyslenie sa nad budúcnosťou stavebného inžinierstva a vzdelávania v odbore.

Comments


bottom of page