Pezinok / Ivanka pri Dunaji 13.3.2025. Profesor Štefan Kassay je známy svojou angažovanosťou v oblasti vedy a vzdelávania. Nedávne neformálne stretnutie s rektorom Kolégia Antona Neuwirtha v priestoroch Inštitútu profesora Štefana Kassaya pre rozvoj socioekonomických štúdií vybudilo záujem priestorov Kolégia. „K založeniu Kolégia Antona Neuwirtha viedlo viacero dôvodov. Prvým bola potreba kvalitného humanitného vzdelávania, ktoré na Slovensku chýbalo a ktoré by rozvíjalo myslenie a charakter študenta. Ďalším dôvodom bola chuť obohatiť slovenský verejný život o slušných a charakterných ľudí, ktorí budú pomáhať meniť život v našej krajine k lepšiemu,“ ozrejmuje vznik Kolégia rektor Mgr. Martin Luterán, M.Jur., M.Phil., D.Phil.
Kolégium Antona Neuwirtha vzniklo v roku 2009 ako nezávislá vzdelávacia inštitúcia, ktorej cieľom je formovať mladých ľudí v duchu kresťanských hodnôt a kultúrneho odkazu západnej civilizácie. V súčasnosti tvoríme univerzálne vzdelávacie programy pre deti, stredoškolákov, vysokoškolákov aj širokú verejnosť.

Žiaci tretieho ročníka základného stupňa Kolégia.
Prvé kroky prof. Kassaya a rektora Mgr. Martina Luterána pri návšteve kolégia viedla za najmladšími študentami základného stupňa 3. ročníka v citadele kaštieľa, ktorí hosťa privítali básničkou. Pána profesora čakalo milé prekvapenie v podobe kresby od žiaka.

Dar od žiaka pre pána profesora.

Spoločná fotografia so žiakmi tretieho ročníka základného stupňa Kolégia.

Historické priestory kaštieľa v Ivanke pri Dunaji, v ktorom sídli Kolégium Antona Neuwirtha.

Historické priestory kaštieľa v Ivanke pri Dunaji, v ktorom sídli Kolégium Antona Neuwirtha.
Po krátkej exkurzii historických priestorov kaštieľa program návštevy pokračoval stretnutím študentov vysokých škôl s profesorom Kassayom. Po vrúcnom prijatí nasledoval rad otázok o živote, vede a vzdelávaní. Diskusia so študentami otvorila nové obzory a témy, v neposlednom rade navodila aj nové formy budúcej spolupráce s Kolégiom. Na záver diskusie odovzdal profesor Kassay vecný dar knižnici – edičný rad MANAGEMENT v anglickom jazyku.

Diskusia so študentami Kolégia.
Nasledoval slávnostný okamih. Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania udelila rektorovi Mgr. Martinovi Luteránovi, M.Jur., M.Phil., D.Phil. zlatú medailu za nosný podiel pri založení Kolégia Antona Neuwirtha a tvrobu univerzálnych vzdelávacích programov pre deti, stredoškolákov, vysokoškolákov a širokú verejnosť.

Z rúk profesora Štefana Kassaya si rektor Mgr. Martin Luterán, M.Jur., M.Phil., D.Phil. preberá zlatú medailu.

Portrét profesora Štefana Kassaya od študentky Kolégia.

Spoločná fotografia na záver stretnutia so študentami.
Stretnutie ďalej pokračovalo neformálnou diskusiou s rektorom a vedením Kolégia o plánoch na nasledujúce obdobie. Rektor predstavil víziu novej časti Kolégia, výstavby základnej školy v priestoroch kaštieľa.

Prof. Štefan Kassay, DrSc. sa oboznámil v neformálnej diskusii a projektami Kolégia do blízkej budúcnosti.
Od svojho vzniku v roku 2009 sa Kolégium rozrástlo o vzdelávacie programy pre deti, mládež aj dospelých, dostupné na celom Slovensku. Kombinujeme kvalitný akademický obsah s rozvojom komunikačných a líderských zručností.
„Vlajkovým programom Kolégia je internátny program pre vysokoškolákov v Ivanke pri Dunaji založený v roku 2009. Študenti tu získavajú priestor na osobnostný a duchovný rozvoj, venujú sa štúdiu, žijú v komunite rovesníkov. Vysokoškolské Kolégium ponúka uchádzačom 1-ročné (full-time) alebo 2-ročné (popri vysokej škole) štúdium filozofie, histórie, umenia a teológie. Program je obohatený o víkendové tréningy mäkkých zručností a spoločenské aktivity Kolégia. Kolégium Antona Neuwirtha vzniklo, aby odovzdávalo mladým to najlepšie, čo vzniklo v západnej civilizácii, a viedlo ich tak k hlbšiemu poznaniu pravdy a plnšiemu životu. Čo a ako Kolégium učí, sme nevymysleli my. Ideál, ktorý sa snažíme realizovať, sa inde vo svete nazýva „klasické vzdelanie“ alebo aj vzdelávanie v „slobodných umeniach“ alebo „slobodné vzdelávanie“. Hoci žiaden z tých pojmov Slovákovi úplne nerezonuje, rozhodli sme sa, že najlepšou nálepkou pre vzdelávanie, ktoré ponúka celostný rozvoj človeka postavený na pravdivom chápaní reality a tradícii kresťanstvom formovanej západnej civilizácie, bude „klasické vzdelávanie“. Je veľkým omylom chápať vzdelávanie ako remeslo odovzdávania informácii a vedomostí. Vzdelávanie je umenie dobrého života a jeho sprostredkovania ďalšej generácii. Existuje len málo činností, ktoré majú väčší vplyv na budúcnosť nás samých a našich spoločností ako práve vzdelávanie. To posledné si konečne začína uvedomovať aj slovenská spoločnosť a vo verejnej debate je stále viac súťažiacich filozofií vzdelávania, čiže súťažiacich chápaní človeka a zmyslu jeho existencie“ opisuje Kolégium Antona Neuwirtha rektor Mgr. Martin Luterán, M.Jur., M.Phil., D.Phil.
Commentaires