top of page

Delegácia zo Slovenska na návšteve UWED v Taškente

Taškent 17.3/22.3.2021. Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky J.E. Ingrid Brocková v rámci druhého dňa svojej pracovnej návštevy Uzbekistanu rokovala 17. marca so svojím rezortným partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí Farhodom Arzievom. Brocková ocenila reformné úsilie v krajine a vyzdvihla stabilizovanú pandemickú situáciu. S partnerom sa zhodli, že pokračujúca modernizácia krajiny vytvára rozsiahly priestor pre ďalšie nadväzovanie ekonomickej spolupráce, ktorá zatiaľ nenapĺňa jestvujúci potenciál. Program návštevy pokračoval na Vysokej škole svetového hospodárstva a diplomacie (UWED) v hlavnom meste Taškente. Počas návštevy Ingrid Brockovú sprevádzal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Uzbekistane J.E. Ján Bóry.

Ingrid Brocková, Dr. Komiljon Karimov a J.E. Ján Bóry


Na univerzitnej pôde štátna tajomníčka J.E. Ingrid Brocková diskutovala s pedagogickými zamestnancami, vedeckými pracovníkmi a študentami. Po úvodnom príhovore rektora UWED Dr. Komiljona Karimova bolo účastníkom stretnutia predstavené prezentačné video o Slovensku. Napriek tomu, že Slovensko je malá krajina ležiaca v strede európskeho kontinentu, má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík. Za základ tohto vývoja sa považujú oblasti ako sektor služieb a ľahký priemysel. J.E. Brocková študentom UWED v diskusii priblížila aktuálne úlohy Slovenska v rámci európskeho spoločenstva, o vzťahoch krajiny s medzinárodnými organizáciami a inými štátmi, najmä o spolupráci s Uzbekistanom. Podelila sa aj o svoje názory na diplomaciu i osobné úvahy o aktuálnych globálnych otázkach.

Na otázky študentov ohľadom rôznych tém odpovedala J.E. Brocková a sústredila sa najmä na úlohu žien v diplomacii. Tlmočila svoje bohaté dlhoročné osobné skúsenosti z diplomacie a zahraničnej politiky: „Mnoho ľudí považuje diplomaciu za vhodné povolanie iba pre mužov. Ale dnes tento názor nie je úplne správny. Vďaka kvalitnému vzdelaniu a záujmu o túto oblasť sa každý, vrátane žien a dievčat, môže stať kvalifikovaným špecialistom v tejto oblasti, prekonávať dovtedy existujúce bariéry a stereotypy,“ uviedla.


Priateľské a inšpiratívne stretnutie obohatilo študentov o nové vedomosti o Slovenskej republike a jej zahraničnej politike.

Comments


bottom of page