top of page

Deň po… Šiesty ročník letného podnikateľského kempu

Pezinok 27.7.2021. Bola to pozoruhodná udalosť sprevádzaná virtuálnym udelením Veľkej zlatej medaile profesorovi Milanovi Zelenému prezidentom Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania. Medaila je uschovaná v sídle Nadácie a bude vecne odovzdaná profesorovi Milanovi Zelenému pri jeho najbližšej návšteve Slovenska. Nadácia na podporu vedy a vzdelávania vnímateľom formou tlačovej správy priblíži letný podnikateľský kemp Nadácie Zet.

Uvedomujeme si, že nemáme všetci rovnakú štartovaciu pozíciu. Podaná ruka, rada, mentorské vedenie alebo nové príležitosti môžu byť zlomovým momentom v kariére i v živote. Človek dospieva skokovo, ovplyvňujú ho silné emočné zážitky, tie pozitívne aj tie negatívne. Uvedomujeme si, že si naši účastníci museli prejsť mnohými negatívnymi zážitkami. Nadácia Zet im ukazujeme aj tú druhú stranu mince. Nechceme, aby sociálne alebo ekonomické zázemie v rodine uzavrelo ich potenciál.

Milan Zelený


Je jedným z najvýznamnejších svetových ekonómov našej doby. Venuje sa mnohých odborom. V jeho práci mu je veľkou inšpiráciou systém riadenia Baťa. Pôsobil na mnohých svetových univerzitách od Ameriky až po Čínu. Bol menovaný emeritným profesorom na Fordham Univerzity v New Yorku. Je autorom mnohých odborných a populárno-náučných publikácií, ktoré sa zameriavajú na teóriu riadenia, obchod a ekonomiku. Autorské práva knihy Cesty k úspechu Trvalé hodnoty sústavy Baťa venoval Nadáciu ZET v prospech Letných podnikateľských kempov. Založil časopis Human System Managment, ktorý oslavuje 40 rokov svojho vzniku. Je držiteľom štátneho vyznamenania – Medailou Za zásluhy I. stupňa. Nadáciu ZET založil 3. júna 2015, za účelom podpory podnikania a zvýšenie konkurencieschopnosti českých firiem.


„Nezáleží na tom, čo hovoríte, ale na tom, čo robíte,“ Milan Zelený.


Olga Girstlová


Spoločne so svojím otcom a manželom založila 1. mája 1990 medzinárodná technologickú firmu GiTy, ktorá sa stala lídrom a inovátorom v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Profesijne sa jej podarilo prepojiť tri kľúčové role vodcovstvo – podnikanie – manažovanie. Za svojim profesijným úspechom ide cieľavedomou prácou, vždy kladie dôraz na spoluprácu a praktické uplatnenie odkazu trvalých hodnôt sústavy Baťa v podnikaní. Počas svojej profesionálnej dráhy dostala veľa významných ocenení na celorepublikovej i medzinárodnej úrovni - Vedúci podnikateľky sveta v Monaku 1999 spoločne s ostatnými 50timi ženami z celého sveta, Krištáľové srdce za etiku v podnikaní v roku 1997. Je čestnou prezidentkou Českomoravskej asociácie podnikateliek a manažériek a viceprezidentkou Českej manažérskej asociácie.


Poslanie Nadácie ZET


Poslaním Nadácie ZET je pomôcť čo najviac mladým ľuďom prevziať zodpovednosť za svoj život primárne pomocou podnikania. Zameriava sa najmä na mládež z detských domovov, azylových domov a sociálne znevýhodnených rodín. Ich cesta musí byť prirodzená. Nikto ich do ničoho netlačí. Ide o prirodzený vývoj z ich vlastnej vôle. Ak sa rozhodnú vydať sa na cestu podnikateľa, zamestnanca alebo profesionála v určitom odbore, Nadácia ZET je tu na to, aby im ponúkla pomocnú ruku. Hlavná časť zodpovednosti však vždy musí byť na človeku samotnom. Ako hovorieval sám Tomáš Baťa: „Ak chceš vybudovať veľký podnik, vybuduj najskôr sám seba.“

Objavný prístup – Ikigai


Ikigai je jednoduchý nástroj, ktorý umožňuje nájsť pre každého človeka ideálne aktivity. Vznikol v Japonsku, konkrétne na ostrove Okinawa. V samotnom strede by mal človek nájsť dlhodobý zmysel vlastného života, šťastie, zvýšiť svoju šancu na dlhovekosť. Čím viac pravidelných aktivít sa spoja uprostred kruhu Ikigai, tým väčšiu máme šancu prežiť naplnený život.


Vybraní absolventi


Pozrite sa na niekoľko príbehov našich absolventov. Všetci preukázali veľkú snahu a túžbu zmeniť vlastné životy. Niektorí sa rozhodli podnikať, iní našli svoju vášeň v povolaní. Jedno ich ale spája. Odhodlanie a vôľa. Ich ťažké životné začiatky a odvaha uchopiť svoj život do vlastných rúk. Ich životné príbehy sú silné a uberajú sa tým správnym smerom.

Ladislav Rostaš


Ladislav chcel byť pôvodne záhradníkom. Na kempe v sebe však objavil vášeň k foteniu a onedlho sa stal fotografom nejednej známej osobnosti. Fotí svadby, plesy, večierky a ďalšie spoločenské akcie. Jeho doménou sú však portrétne fotografie.


Štepán Serbus


Štěpán súťažil na druhom ročníku kempe a podarilo sa mu založiť vlastnú firmu na výrobu domáceho sušeného ovocia. Do jeho sortimentu patria jablká, hrušky, višne, banány a ďalšie.

Honza Oulehla


Honzovy řízky je cateringová služba v Brne a priľahlom okolí. Ako je už z názvu zrejmé, ide o prevažne o catering formou tradičného a poctivého rezňa. Honza sa špecializuje na výrobu a rozvoz širokej ponuky jeho pochutín. Od klasického kuracieho rezňa až po rezne vegánske alebo vegeteriánske.

Comments


bottom of page