top of page

Cena excelentnosti pre vedca Pavla Čekana

Pezinok 13.7.2021. Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania ocenila vedca a inovátora Pavla Čekana Cenou excelentnosti za priekopnícku prácu, za praktický prínos v realizácii vývoja revolučných technológií personalizovanej molekulárnej diagnostiky a za záchranu mnohých ľudských životov.

Pavol Čekan, PhD.,B.Sc. je inovatívny líder s viac ako 15-ročnými skúsenosťami v špičkových výskumných a vládnych inštitúciách. Doktorát z chémie získal na Islandskej univerzite v roku 2009. Ako postdoktorandský pracovník na Rockefellerovej univerzite vyvinul Pavol Čekan metodiku pre retenciu nukleových kyselín v tkanivových rezoch počas hybridizácie RNA in situ a prípravu / validáciu špecifických oligonukleotidových sond a fluorescenčného signálu. Pred založením MultiplexDX pracoval 4 roky v poprednej organizácii pre výskum rakoviny – National Cancer Institute (NCI). Je vyštudovaný chemik / biochemik nukleových kyselín so zameraním na modifikovanú syntézu oligonukleotidov a spektroskopickú analýzu štruktúry / funkcie nukleových kyselín. Má viac ako 35 vedeckých publikácií, je vynálezcom 3 udelených patentov a je členom Vedeckého poradného výboru Ministerstva zdravotníctva Slovenska, je členom exkluzívnej siete CEO s názvom Mindshare a získal niekoľko prestížnych ocenení zdôrazňujúcich jeho obchodné a vedecké úspechy.

MultiplexDX je jednou z najinovatívnejších biotechnologických spoločností, ktorá bola vyvinutá s cieľom priniesť revolučné technológie na trh personalizovanej molekulárnej diagnostiky. Spoločnosť má zastúpenie na amerických aj európskych trhoch. Sídlo spoločnosti v USA sa nachádza v tesnej blízkosti Národných inštitútov zdravia, ako aj Úradu pre kontrolu potravín a liečiv. Spolupracovníci MultiplexDX sú z najprestížnejších svetových vedeckých organizácií vrátane National Cancer Institute, Rockefeller University, Albert Einstein University, Vanderbilt University, Cornell University, Queens University (Kanada), Hebrew University of Jerusalem (Izrael) a Max Delbrück Center.


Poslaním MultiplexDX je eliminovať nesprávnu diagnózu rakoviny vytváraním spoľahlivých, 100% presných, kvantitatívnych a dostupných diagnostických testov. Riešenia kombinujú vizualizačné a sekvenčné technológie s cieľom kvantifikovať sedem alebo viac markerov rakoviny, aby mala každá diagnóza konkrétny „čiarový kód“, ktorý bude označovať nielen typ rakoviny, ale aj trvanie individuálnej liečby tejto rakoviny. Ako naznačuje názov spoločnosti, používame aj multiplexovanie; krížové testovanie a overenie rovnakého výsledku najmenej z dvoch nezávislých zdrojov. Diagnostika MultiplexDX osvetľuje súbor markerov a profilov rakoviny u pacienta, čo umožňuje onkológom prijímať rozhodnutia založené na dôkazoch a rýchlo, priamo a presnejšie predpisovať liečbu.


Rozhovor s Pavlom Čekanom pripravujeme do vysielania v rámci relácie Hosť Štefana Kassaya na piatok 16.7.2021.


Σχόλια


bottom of page