top of page

Ako vidí Štefan Hríb progres vo vzdelávaní na Slovensku?

Pezinok 4.12.2020. Známy moderátor diskusií Pod lampou a šéfredaktor periodika .týždeň Štefan Hríb bol hosťom profesora Štefana Kassaya v rovnomennej diskusnej relácii. Spleť tém rozoberaných v pútavej diskusii vyústila do problematiky blízkej profesorovi Kassayovi. Nové metódy vzdelávania na univerzitách a vysokých školách zaujali redaktora a moderátora, ktorý neustále zápasí s myšlienkovo-názorovým protiprúdom okolia. Na nekonečný boj sa zvyknúť dá, časom je však veľmi únavný. Vnímateľ v diskusii spozoruje paralelu dvoch neúnavných realizátorov progresívnych zmien, síce v odlišnej tematickej oblasti, ale v konečnom vzorci s identickým výsledkom - zmeniť k lepšiemu čo je v našich silách pre Slovensko.

Profesor Štefan Kassay a Ing. Štefan Hríb


„Na Slovensku máme taký zlozvyk, myslíme si, že veda je iba pre pár vyvolených. Množstvo ľudí si myslí, že vedci nič nerobia. A potom príde koronakríza, odrazu všetci zbožne čakáme vakcínu, všetci čakáme na to, akoby sa malo vedecky postupovať , aby bolo nakazených a mŕtvych čo najmenej, nakoniec sme životom pritlačení k tomu, aby sme zistili na čo tá veda vlastne je. Zistíme, že veda je pre náš každodenný život, že je to pre naše prežitie. Spoločnosť sa trochu vzpiera, nie veľmi počúva vedcov, dokonca ich uráža, napríklad ak majú vedci iný názor na opatrenia. Ale skôr alebo neskôr si myslím, že zistíme vedci nie sú iba pánske huncútstvo, ale kľúčová vec, aby sme normálne žili, to je príklad zo súčasnosti,“ hovorí Štefan Hríb.


„V diskusii Pod lampou som nikdy nechcel robiť diskusie aké sa robia v normálnych televíziách, že všetci sú takí oficiálni, idú podľa nejakého scenára, sú formálni a nebavia sa normálne, ako keď sa ľudia bavia. Ja som to vždy chcel robiť úplne naopak, nech sa rozprávame tak, ako keď sa stretneme pri pohári piva, pretože vtedy sa rozprávame naozaj. Hrané rozhovory ma nikdy nebavili. Súčasťou mojej mysle bolo, že témy môžu byť o politike, o umení, o kultúre a môže to byť aj o vede. Veľa ľudí si v tom období myslelo, že sa nedá viesť normálna diskusia s vedcami o vede. Vtedy som si povedal, urobme diskusiu o Einsteinovi. Množstvo ľudí ma od toho odhováralo, to sa nedá, dve hodiny rozprávať o Einsteinovi. Napokon sme to spravili a výsledkom bolo, že to bola najoceňovanejšia relácia v tom roku,“ opisuje začiatky populárnej relácie Pod Lampou Štefan Hríb.

„My na Slovensku potrebujeme iniciatívnych, rozhľadených ľudí, už ich dnes môžeme zhliadnuť aj medzi nami. Musia vedieť ako veci fungujú aj mimo Slovenska, nemôže im ísť iba o granty, o to, aby boli profesormi a uznávaní, ale ktorým ide o to, aby tí mladí ľudia po príchode na vysokú školu sa skutočne začali vzdelávať. Ja si myslím, že tých ľudí je tu veľa, len nie sú na tých správnych a rozhodujúcich miestach i v rozhodujúcich funkciách,“ konštatuje novú generáciu ľudí, od ktorých očakáva zmeny Štefan Hríb.


Redakcia www.kassay.eu pripravuje do vysielania kompletnú verziu rozhovoru s redaktorom, moderátorom a novinárom Štefan Hríbom v rámci relácie Hosť Štefana Kassaya.

bottom of page