top of page

Tisíc farieb Uzbekistanu

Taškent 26.2.2020. Každá ekonomicko-diplomatická misia popri svojom zacielení a predmete záujmu má aj poznávací charakter. J.E. Ján Bóry, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Uzbekistane pripravil pre profesora Štefana Kassaya a Ing. Miroslava Bucha bohatý program, ktorý umožnil spoznať centrálnu Áziu netradičným spôsobom. Čoraz viac turistov aj zo západnej Európy sa zaujíma o dovolenku plnú zážitkov a prekvapení v tejto rozprávkovej krajine. Pán veľvyslanec v diskusii priblížil tie najzaujímavejšie miesta, ktoré by turista určite nemal pri návšteve krajiny obísť.

Uzbekistan (O’zbekiston Respublikasi) je vnútrozemský štát v Strednej Ázii, bývalá republika Sovietskeho zväzu, susediaca s Kazachstanom, Turkmenistanom, Kirgizskom, Tadžikistanom a Afganistanom. Rozprestiera sa na ploche 448 978 km2, pričom z toho 164 900 km2 pokrýva autonómna republika Karakalpakstan, ktorá je súčasťou Uzbekistanu, v jej severozápadnej časti. Hlavné mesto je Taškent.

Väčšinu krajiny tvorí Turanská nížina s plytkou panvou Aralu a na západe plošina Ustjurt. Na východe je krajina hornatá vzhľadom na zdvíhanie pohorí Pamír a Ťanšan. Najvyšší vrch je Khazret Sultan 4643 m n.m. Krajinu pretína skromná riečna sieť, najmä v úrodnej Ferganskej kotline. Život krajine dodávajú vody riek Amudarja, Syrdarja a Zeravšan. Počasie je kontinentálne so suchým podnebím a nedostatkom zrážok. 80% krajiny pokrývajú stepi alebo púšť Kyzylkum. Pôvodné Aralské more, dnes len jazero, je bezodtokovou vodnou plochou, ktorá stratila väčšinu svojho územia za posledných 20 rokov. Východné vyschnuté oblasti sa dnes nazýva púšť Aralkum.

32 miliónov obyvateľov tvoria z 71% tureckí Uzbekovia, zaujímaví svojimi starými kultúrnymi tradíciami, čím sú veľmi podobní na Karakalpakstancov 2,1%, Rusi 8,3%, susední Tadžici 4,7%, Kazaši 4,1% a Tatari 2,4%. V hlavnom meste Taškent žije 2 500 000 obyvateľov. Majoritné postavenie má v krajine islamské náboženstvo, až 88%, kým pravoslávne len 9%.

Uzbekistan má viac ako 20 letísk, 6 z nich je medzinárodných. Spojenie s tureckými a ruskými metropolami je najmä s letiskom Taškent, Samarkand, Andizhan, Fergana, Bukhara. Priame pravidelné spojenia so západnou Európou chýbajú. Pozemná doprava je na dobrej úrovni v rámci miest. Hlavné mesto Taškent má metro, systém hromadnej dopravy, taxíky. V krajine premávajú rýchlovlaky medzi Taškentom a Samarkandom, je to tiež najrušnejšia turistická trasa. Vybudovaný je systém autobusovej dopravy, čo umožňuje rozvoj turizmu prevažne návštevníkov z Ruska a záujemcov o individuálne cestovanie najmä za historickými pamiatkami a UNESCO pamiatkami.

Itchan Kala – historické mesto nachádzajúce sa za vysokými zachovalými hradbami v starej oáze menom Khiva. Bola poslednou stanicou karaván na dlhej ceste do Iránu. Obsahuje 50 historických pamiatok a 250 stavieb prevažne z 18. a 19. storočia


Bukhara – historické mesto stojace na Hodvábnej ceste, staré viac ako 2 000 rokov so zachovanými stredovekými stavbami. Zaujímavou je hrobka Ismaila Samaniho a islamská architektúra od 10. storočia. Na zozname UNESCO je od roku 1993.


Registan – historické centrum starovekého mesta Samarkand tvorí námestie a tri bohato zdobené budovy islamských škôl Ulugh Beg Madrasah, Tilya-Kori Madrasah a Sher-Dor Madrasah v nezameniteľnej islamskej architektúre. Postavené boli v rokoch 1417 až 1636.


Shah-i-Zinda – je nekropola s ďalšími budovami na severovýchode Samarkandu, ktorých vek sa datuje od 9 až do 19. storočia

Národný park Zaamin – najstaršie chránené územie krainy, od roku 1926, sa nachádza v údoliach Kulsoy, Guralash, Baikungur a Aldashmansoy s celkovou rozlohou 159 km2.


Ugam-Chatkal je druhým národným parkom v krajine, založený v roku 1992 po zreorganizovaní biosférickej rezervácie Chatkal. Nachádza sa v horách západného Ťanšanu s celkovou rozlohou 668 350 hektárov, čím je najväčšou chránenou oblasťou v krajine. Žije tu 280 druhov fauny z toho 44 druhy cicavcov, 200 druhov vtákov a 16 druhov plazov a viac ako 2 200 druhov rastlín.


Súčasťou chránených oblastí krajiny je 9 národných rezervácií nachádzajúcich sa prevažne v dolinách a v povodí riek.


Aj pri Uzbekistane platí staré známe pravidlo, že je lepšie zažiť na vlastnej koži, ako stokrát o ňom čítať...

bottom of page