top of page

V maďarskej metropole hovoril Štefan Kassay o príprave konferencie Nová Európa

Profesor Štefan Kassay sa na pracovnom výjazde v Budapešti stretol s dvomi nastávajúcimi účastníkmi medzinárodnej konferencie Nová Európa. S maďarským kozmonautom Bertalanom Farkasom a veľvyslancom Jenő Borosom hovoril o príprave tohto mimoriadneho podujatia, zaradeného aj do programu aktivít slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Prvý maďarský kozmonaut Bertalan Farkas a profesor Štefan Kassay


Štefan Kassay, ktorý je prezidentom konferencie Nová Európa budúcim účastníkom reprezentujúcich krajinu našich južných susedov priblížil hlavné myšlienky a tézy konferencie, ktorá si kladie za cieľ hľadať odpovede na otázky, týkajúce sa spoločenských, politických a hospodárskych premien v Európe, v kontexte s ostatným vývojom v Európskej únii ovplyvneným migračnou vlnou, zmenou hospodárskych a sociálnych pomerov, bezpečnostnými rizikami i hrozbou terorizmu na starom kontinente.


Ako uviedol, „13. októbra sa na Smolenickom zámku zídu predstavitelia vlády, bývalí prezidenti, politici, diplomati, akademici, podnikatelia a predstavitelia hospodárstva a priemyslu zo strednej Európy. Som potešený, že svoju záštitu nám udelil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a účasť ako rečníci už prisľúbili Lech Wałęsa, Ivan Gašparovič, Rudolf Schuster, Tibor Gašpar, Jozef Makúch a ďalší významní predstavitelia.“


S maďarskými partnermi konferencie v Budapešti urobil profesor Kassay aj audiovizuálny záznam, ktorý si môžete pozrieť vo videosekcii webstránky www.neweurope.sk ako aj na webe www.kassay.eu (Hosť Štefana Kassaya).

Jenő Boros, bývalý veľvyslanec Maďarska v Bratislave a v Prahe s profesorom Štefanom Kassayom.


Prvý maďarský astronaut, generál stíhacieho letectva vo výslužbe Bertalan Farkas sa v rozhovore vrátil k autentickým momentom spred vyše troch desiatok rokov, ktoré uplynuli od jeho letu do vesmíru. Akcentoval hlavne pokroky vedeckého výskumu a výsledky vedy, ktoré sa stali reálnymi vďaka astronautike a dnes sú bežne využiteľné v civilnom živote. Bývalý veľvyslanec Maďarska na Slovensku a v Česku Jenő Boros opísal svoje postrehy z obdobia 9 rokov, kedy pôsobil na zastupiteľských úradoch v Prahe a Bratislave. Vyjadril potešenie, že sa Nadácia profesora Štefana Kassaya spolu s Európskou akadémiou vied a umení zhostila úlohy organizátora veľkého projektu medzinárodnej konferencie o budúcnosti starého kontinentu.

bottom of page