top of page

Kníhviazač Mikuláš Hanzlík u profesora Kassaya: „Každá kniha je originál, vkladám do nej kus svojho


Profesor Štefan Kassay nie je len autorom početných odborných monografií a knižných diel, ale aj obdivovateľom knihárskeho umenia a kníhviazačského kumštu Mikuláša Hanzlíka, s ktorým sa porozprával o kráse tohto u nás už len zriedkavého remesla. Majiteľ remeselnej dielne zdôraznil, že jeho prioritou je kvalitné prevedenie a spracovanie výrobkov rokmi osvedčenými technológiami a materiálmi.

Ručne v koži viazané zväzky pentalógie Podnik a podnikanie od autora Štefana Kassaya vyrábané v chránenej dielni Mikuláša Hanzlika v Trnave poputovali do rúk významných osobností a štátnych predstaviteľov na Slovensku i v zahraničí. Nie je to náhoda, pretože každá takto viazaná kniha je unikátnym remeselným dielom.

Ako uviedol Hanzlík, je veľkým problémom tejto doby, že moderné technológie postupne vytláčajú remeselnú výrobu ručne viazaných kníh a dobové väzby kníh sa už takmer nerobia. Podľa neho je škoda, že mladí ľudia o tradičné remeslá už nejavia záujem. Pritom aj remeslo je kumšt, ktoré je hodné obdivu.

Mikuláš Hanzlík vyštudoval knihársky remeselný odbor na odbornej škole vo východných Čechách. V roku 1993 si v Trnave založil remeselnú dielňu zameranú na výrobu kancelárskych potrieb, darčekových kaziet, tubusov a venovacích dosiek a na väzbu diplomových či rigoróznych prác. V súčasnosti sa venuje knihárskym prácam od opráv a viazania kníh, až po umeleckú knižnú väzbu.

bottom of page